Para, para 3.
Szex és erőszak
Megint találtam egy megosztást a Face-en, ami elgondolkodtatott és bele is illik a Para sorozatomba.
Milo Manara grafikáiról van szó, aki a történelmi korokat meglehetősén egyszerűen mutatja be. Fő karakterek, fő sémák és persze a szex.
Pontosabban szex és erőszak, kéz a kézben.
Aztán itt van korunk nagy spirituális írója, Coelho úr. Emberek milliói cuppantak rá
Szex és erőszak, kéz a kézben.
Vajon mi a titka ezen könyvek népszerűségének, immáron évszázadok óta? Gondoljunk Sade márki sokszor gyomorforgató írásaira, majd Apollinaire dekandens művére? Mechanikus narancs, Saló, Keserű méz, Zongoratanárnő, Nimfomániás…. és persze a Szürke ötven árnyalata, amit visznek, mint a cukrot és leveri összes elődjét.
Mert valamit mutatnak, s valamilyen árnyék színre jut. Vagy csak tippeket ad a kihűlt szexuális vágy felébresztésére?
És miért van az, hogy Armani öltönyös csúcsvezetők vágytól reszketve térdelnek dominájuk előtt? Élvezve a másik uralmát és az önként vállalt engedelmességet és az engedetlenség következményeként járó büntetést? Miért van az, hogy emancipált okos nők is örömmel hódolnak be az aktus során, élvezve, hogy a férfi birtokba veszi a testüket, még akkor is, ha ez fájdalommal jár?
Mi van ezen behódolás, feladás mögött?
Vajon mivel van dolgunk? Egyéni traumák újrajátszásával?
Az erőszakos bántó anya vagy apa mintája köszön vissza?
Az a pillanat, amikor a gyermeki énünk agyában a szeretet összekapcsolódott a fájdalommal és szenvedéssel?
Amikor rájöttünk, hogy életünk első szerelmei (apánk és anyánk), elhagyott, elutasított vagy éppen szóval vagy tettel megvert? S erre mi a válaszom? Az ha teljesen megadom magam, ha beleegyezek akarátába, ha szó nélkül tűrök vagy bizonyítok, akkor szeretni is fog? Ergó nagyon korán megtanuljuk, hogy a szeretet kéz a kézben jár a fájdalommal. És mi pedig csak pörgünk a megszokott mintáinkban: oda megyünk, ahol szenvedhetünk.
Gondoljunk bele: a gyerek túlélése 100%-ban a szülőktől függ.
S a túlélés ösztöne a legerősebb ösztön, ami belénk van kódolva. Ezért van az, hogy a gyerek tűri a bántalmazást, nem szól a molesztálásnál, mert attól fél, hogy ha szól, elveszíti a felnőtt gondoskodását, s emiatt meghalhat.
Így az élet, az élni akarás győz - bármi áron.
Visszatérve a képsorokra, a világ mozgatórugóira: az egyéni szenvedés kiterjed, összeadódik más egyének szenvedéseivel, szeretetért való kuncsorgásával vagy éppen harcával. Ez manifesztálódik a római bulikban: gladiátorharc és tömegszex. Ott volt az inkvizíció kegyetlenkedéseiben, Sade márki libertinus budoárjaiban, a harctereket túlélt katonák erőszak-hadjáratában. Ott van minden gyerekmolesztálásban, vatikáni botrányban, mindennapi erőszakban, amit szinte már észre sem veszünk, annyira hozzászoktunk.
Valamikor valakin le kell verni annak a 3 éves megalázott gyereknek a szenvedéseit.
Jaj, a legyőzötteknek!
Megjegyzések
Megjegyzés küldése