A lista - 2.
Ahogy ígértem, folytatom morfondírozásomat a 77 pontos elvárási listáról.
Szinte hallom, ahogyan kérditek, mégis mi a bajom azzal, hogy vannak elvárások.
A kérdés az, hogy a személlyel vagy a kapcsolattal szemben van az elvárás. Ez nagyon fontos, mondhatni vízválasztó pont.
Amíg a partneremre vonatkozóan vannak az elvárásaim, azzal egy kettős helyzetbe kerülök.
Egyrészről kontrollálni kezdem a másik embert: valóban megfelel az elvárásaimnak, valóban olyan, mint amilyennek szeretném, hogy legyen.
S jaj neki, ha nem olyan!
Ekkor ugyanis megyek a következő célszemélyre, ha ő sem olyan, akkor a következőre. Mindig lesz következő! Ez a helyzet az én belső bizonytalanságomról szól, arról, hogy míg valakivel vagyok - akiről sorban derül ki, hogy nem teljesíti az elvárásaimat, azaz nem elég jó-, megjelenik a félelem, hogy lemaradok egy másikról. Mondjuk az igaziról. Az igazi utáni maratoni futás pedig érzelmi kiégéshez vezet.
Másrészről lemondok a saját felelősségemről, mert egy másik embertől várom a boldogságot, azt, hogy igazán jól érezzem magam.
Mi van akkor, ha a párkapcsolatra vonatkozóan vannak elvárásaim?
Ez már egyfajta piac: adok és kapok.
Teszek bele a legjobb szándékom szerint, s elvárom, hogy te is ezt tedd.
Kiteszem, hogy számomra mi a fontos egy párkapcsolatban, elmondom, milyen elvek mentén élem a mindennapjaimat, melyek azok az alapértékek, melyekhez ragaszkodom. Cserébe szeretném megtudni, hogy te ezekkel hogy vagy. Hogyan működsz, mi neked a fontos, mit szeretnél megélni egy kapcsolatban.
Fontos szem előtt tartani, hogy egy kapcsolatot csak ketten tudnak működtetni.
Ha az egyik teszi csak bele, s a másik lébecol, akkor borul a kapcsolati egyensúly.
A stabil(abb) önbizalommal rendelkező átlátja a helyzetet, s mivel tudja, hogy számára mi a fontos, mi az érték: dönt és kilép.
Azonban, ha ez egy játszma a két fél között - én várlak és te az utolsó percben lemondod, vagy eltűnsz hetekre, majd egyszer mosolyogva előkerülsz a semmiből-, akkor működni fog a kapcsolat, hisz megkapjuk a mindennapi „nem vagyok elég jó, elég fontos“ zsetonunkat, ami a mindennapi biztonságunkat megadja.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése